TSU6721YFPR OverviewTemperatures are varied in the {0} operating range.
TSU6721YFPR FeaturesTSU6721YFPR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TSU6721YFPR Special Purpose Analog Switches applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 25-UFBGA, DSBGA |
| Supplier Device Package | 25-DSBGA |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Charger Detection, ID Pass Switch, I2C, UART, USB 2.0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Audio, UART, USB |
| Number of Channels | 2 |
| Switch Circuit | SP3T |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4V~6.5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 25 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | TSU6721 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height Seated (Max) | 0.65mm |
| Lead Free | Lead Free |