TUSB1064IRNQT OverviewThe power buffer package contains 40-WFQFN Exposed Pad for ease of transportation.Tape & Reel (TR) packages are ready for power buffer.Surface Mount Universal mout for easy adaptation.In terms of types, this is a typical Buffer, ReDriver.There is 3V~3.6V voltage used by this op amp buffer.In order to maintain the output quality, 2 channels work together.It is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C TA to prevent malfunctions.There are a variety of applications for this operational amplifier buffer, including USB Type C.Search with "TUSB1064" to find more pin-to-pin solutions.The op amp buffer has 40 terminals.As long as the splitter is supplied with 3.3V voltage, it can perform a wide range of demanding tasks.Using a 5-Bit receiver, it transmits and receives data.
TUSB1064IRNQT Features2 channels.
Mainly used in USB Type C.
5-Bit receiver.
TUSB1064IRNQT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TUSB1064IRNQT Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
PECL-to-LVDS Translation
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB Type C |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 5 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | TUSB1064 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-N40 |
| Number of Channels | 2 |
| Differential Output | YES |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Driver Number of Bits | 7 |
| Receiver Number of Bits | 5 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Data Rate (Max) | 10Gbps |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Delay Time | 10.0ns |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |