TUSB546-DCIRNQR OverviewFor convenience, power buffer comes packaged in 40-WFQFN Exposed Pad.Power buffer ready in Tape & Reel (TR) packages.The Surface Mount universal mout is designed for easy adaptability.As far as types go, this is a typical Buffer, ReDriver.It works on 3V~3.6V voltage.It is the cooperation of the 2 channels that maintains the quality of the output.It is recommended that the operating temperature is set to 0°C~70°C to prevent malfunctions.Among other applications, this operational amplifier buffer targets the USB platform.To find more pin-to-pin solutions, search with "TUSB546".An op amp buffer with 40 terminals can be found.Outputs are in SEPARATE OUTPUT.In addition, it has 40 pins.
TUSB546-DCIRNQR Features2 channels.
Mainly used in USB.
TUSB546-DCIRNQR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TUSB546-DCIRNQR Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TUSB546 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Number of Channels | 2 |
| Data Rate (Max) | 8.1Gbps |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| Height | 800μm |
| Length | 6mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |