TVP5146M1PFP OverviewEmbedded in the 80-TQFP Exposed Pad package is the encoder.In order to protect your encoder, it is recommended to pack it in a Tray case.As you can see, this motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.In this case, the type can be classified as Video Decoder.In this case, it is suitable for the encoder that is connected in Monitors, TV direction.A motor encoder from the TVP5146 family is used to create this motor encoder.There is a digital power applied to the optical encoder's 1.8V 3.3V digital connector in switching power supplies.80 terminations are available in the optical encoder in order to meet your needs.A voltage can be applied to the analog supply by the 1.8V 3.3V input.There are a total of 80 pins on the rotary encoders.Surface Mount is the one that mounts it.As you can see, this encoder has 80 pins on it.Having the maximum 70°C ensures that the encoder reader runs smoothly and efficiently.The minimum temperature at which this rotary encoder can be operated must not be below 0°C.There should be a voltage difference between 1.65V and the minimum supply voltage.In order to reach 1.95V, the highest supply voltage (Vsup) of the encoder motor needs to be reached.As a result, the total number of encoder bits is 10.It is equipped with 4 A/D converters that you can use.As a whole, it has 2 channels.With the help of this rotary encoder, IT ALSO REQUIRES 3V TO 3.6V SUPPLY can also be founded.
TVP5146M1PFP FeaturesIn 80-TQFP Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5146
80 pins
10 bits
4 A/D Converters
2 channels
TVP5146M1PFP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5146M1PFP Encoders, Decoders, Converters applications.
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 368.090208mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Decoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Monitors, TV |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 3V TO 3.6V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TVP5146 |
| Pin Count | 80 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.95V |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 80-HTQFP (12x12) |
| Part Status | Obsolete |