TVP5147M1PFP OverviewPackage 80-TQFP Exposed Pad contains the embedded encoder.In order to keep the encoder safe, it is recommended that you pack it in a Tray case.Surface Mount-axis is mounted on this motor encoder.As a type, it falls under the Video Decoder category.The encoder connected in LCD TV/Monitor is suitable for this connector.TVP5147 family is used to construct the motor encoder.Power supplies with switching capability use the 1.8V 3.3V digital power of the optical encoder.A 80 termination is available on the optical encoder.1.8V 3.3V can apply analog supply voltage.Total pin count on the rotary encoders is 80.Surface Mount mounts it on the wall.Encoders like this have 80 pins.In order for the encoder reader to run in a stable manner, the maximum 70°C must be set.In order for this rotary encoder to work properly, its minimum operating temperature must exceed 0°C.A supply voltage of 3.3V is required to operate this converter.10 is the total number of bits on an encoder.The rotary encoder is capable of working with a minimum supply voltage of 3V.A maximum voltage of 3.6V can be applied across the converter as the supply voltage.The rotary encoder contains 2 A/D converters.In addition, IT ALSO REQUIRES 3V TO 3.6V DIGITAL SUPPLY can also be founded by using this rotary encoder.It operates using 6mA supply current.
TVP5147M1PFP FeaturesIn 80-TQFP Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5147
80 pins
10 bits
2 A/D Converters
TVP5147M1PFP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5147M1PFP Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 21 hours ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 368.090208mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Decoder |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | LCD TV/Monitor |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 3V TO 3.6V DIGITAL SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 490mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TVP5147 |
| Pin Count | 80 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 6mA |
| Nominal Supply Current | 39mA |
| Power Dissipation | 490mW |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.375 B |
| Sampling Rate | 30 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Video Standard | PAL;NTSC;SECAM |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |