CD40147BEE4 OverviewThere is an embedded encoder in the PDIP-16 package.In order to protect the encoder, you should pack it in a Tube case.Through Hole is used for mounting this motor encoder.In this case, the type is Priority Encoder.There are 16 pins total on the rotary encoders.A voltage greater than 3 V is required for the minimum supply voltage.As the maximum supply voltage (Vsup) for a encoder motor reaches 18 V, the encoder motor is considered to be fully operational.Using a voltage of 3 V to 18 V as a supply voltage, this converter operates.It is 10 bits that make up an encoder.Pack the encoder magnetic in a 16-PDIP case according to the manufacturer's recommendations.The 10 TO 4 LINE PRIORITY ENCODER can also be established using this rotary encoder.A CD40147B series quadrature encode includes this electrical quadrature encode.Dual are present on the encoder definition.
CD40147BEE4 FeaturesIn PDIP-16 package
Mounting Type: Through Hole
10 bits
Dual circuits
CD40147BEE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CD40147BEE4 Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | PDIP-16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Surface Mount | NO |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | Through Hole |
| RoHS | Details |
| Logic Family | CD4000 |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Package | Tube |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Packaging | Tube |
| Series | CD40147B |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Type | Priority Encoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | 10 TO 4 LINE PRIORITY ENCODER |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Packing Method | TUBE |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Function | Encoder |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Texas |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 18 V |
| Circuit | 1 x 10:4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18 V |
| Power Supplies | 5/15 V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3 V |
| Number of Circuits | Dual |
| Output Current | - 4.2 mA, 4.2 mA |
| Number of Bits | 10 |
| Family | 4000/14000/40000 |
| Current - Output High, Low | 6.8mA, 6.8mA |
| Seated Height-Max | 5.08 mm |
| Logic Type | BCD Priority Encoder |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 125 C |
| Output Polarity | INVERTED |
| Logic IC Type | ENCODER |
| Max I(ol) | 0.0015 A |
| High Level Output Current | - 1.5 mA |
| Propagation Delay (tpd) | 900 ns |
| Low Level Output Current | 1.5 mA |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.3 mA |
| Number of Input Lines | 10 Input |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 4 |
| Number of Output Lines | 4 Output |
| Product | Selectors / Multiplexers |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Width | 6.35 mm |