TVP5150AM1PBS OverviewIn the 32-TQFP package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a Tray case.There is a Surface Mount-axis mount for this motor encoder.Video Decoder is a classification for the type.Cell Phones, PDA, Players-connected encoders are suitable for it.Based on TVP5150 family, this motor encoder has been designed.The optical encoder provides switching power through its 1.8V 3.3V digital power.The optical encoder is available with 32 terminations.1.8V is responsible for applying the analog supply voltage.The rotary encoders has 32 pins in total.Using Surface Mount as a mount, it is attached.The encoder has 32 pins.It ensures that the encoder reader runs steadily if the maximum 70°C is used.The minimum working temperature of this rotary encoder cannot be lower than 0°C.A chip has 9 bits total.The minimum supply voltage for this rotary encoder is 1.65V.A converter can supply up to 1.95V voltage across its output.It contains 1 A/D converters.There are 2 channels in total.
TVP5150AM1PBS FeaturesIn 32-TQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5150
32 pins
9 bits
1 A/D Converters
2 channels
TVP5150AM1PBS ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5150AM1PBS Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 72.801575mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Video Decoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Cell Phones, PDA, Players |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TVP5150 |
| Pin Count | 32 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 1.95V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Power Dissipation | 115mW |
| Number of Bits | 9 |
| Resolution | 1.125 B |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Video Standard | PAL;NTSC;SECAM |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |