ADV7390WBCPZ OverviewIt is embedded in a 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package so that it can be taken anywhere.Packing the encoder in a Tray case would be a good idea.The mounting of this motor encoder is in the way of Surface Mount.Video Encoder is a category that can be applied to the type.I think it would work well for the encoder which is connected to the DVD, Game Consoles, Media Players axis.There is a ADV7390 family motor encoder in this motor encoder that has been designed.Switching power supplies use the 1.71V~1.89V digital power of the optical encoder to provide power to the circuit.Among the options available for the optical encoder are 32 terminations.This can be achieved by applying a voltage to the analog supply using 2.6V~3.46V.Including the pins on the rotary encoders, there are 32 total pins on the rotary encoders.By using Surface Mount, it is mounted on the wall.In this encoder, the pins have been arranged in a 32 pattern.As far as the encoder is concerned, it is very important to keep in mind that it is designed to operate at a temperature of 85°C.This quadrature encode is designed to operate at a minimum operating temperature of -40°C.The Automotive series includes this electrical quadrature encode.
ADV7390WBCPZ FeaturesIn 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7390
32 pins
ADV7390WBCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7390WBCPZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
Digital Control
| Lifecycle Status | CONTACT ADI (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Applications | DVD, Game Consoles, Media Players |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADV7390 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.6V~3.46V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V~1.89V |
| Source Url Status Check Date | 2013-05-01 14:56:51.84 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |