TVP5150APBSR OverviewIn the 32-TQFP package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a Tape & Reel (TR) case.There is a Surface Mount-axis mount for this motor encoder.Video Decoder is a classification for the type.Cell Phones, PDA, Players-connected encoders are suitable for it.Based on TVP5150 family, this motor encoder has been designed.The optical encoder provides switching power through its 1.8V 3.3V digital power.The optical encoder is available with 32 terminations.The rotary encoders has 32 pins in total.Using Surface Mount as a mount, it is attached.The encoder has 32 pins.It ensures that the encoder reader runs steadily if the maximum 70°C is used.The minimum working temperature of this rotary encoder cannot be lower than 0°C.At max supply voltage (Vsup), 2V is reached.In this converter, the supply voltage is 1.8V.A chip has 9 bits total.It contains 1 A/D converters.
TVP5150APBSR FeaturesIn 32-TQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5150
32 pins
9 bits
1 A/D Converters
TVP5150APBSR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5150APBSR Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 72.801575mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Video Decoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Cell Phones, PDA, Players |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TVP5150 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Bits | 9 |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Video Standard | PAL;NTSC;SECAM |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |