CD74HC251EE4 OverviewThere is an embedded encoder in the PDIP-16 package that contains the encoder.If you are packing the encoder in a Tube case, it is recommended that you do so.It is mounted on a Through Hole-axis.In this encoder, you'll find 16 pins.By using the maximum 125 °C value, you ensure that the encoder reader will run at a constant speed.There must be a minimum working temperature of -55 °C for this rotary encoder in order for it to function properly.The converter operates with a voltage of 2 V to 6 V as the supply voltage for it.The total number of bits on an encoder is 2, which is the number of bits on the chip.In order for it to work, the minimum supply voltage must be 2 V.In order for the converter to operate properly, the maximum supply voltage across it needs to be 6 V.In total, it has a total of 1 channels.The quadrature encode belongs to the CD74HC251 series of electrical quadrature encodes.A encoder definition has Dual.
CD74HC251EE4 FeaturesIn PDIP-16 package
16 pins
2 bits
1 channels
Dual circuits
CD74HC251EE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CD74HC251EE4 Encoders, Decoders, Converters applications.
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 months ago) |
| Package / Case | PDIP-16 |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Mounting Style | Through Hole |
| RoHS | Details |
| Logic Family | HC |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 months ago) |
| Packaging | Tube |
| Series | CD74HC251 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Function | Multiplexer |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 6 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | Dual |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 2 |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Logic Function | Multiplexer |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Single |
| Logic Type | Multiplexer |
| Bandwidth | 28 MHz |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 125 C |
| High Level Output Current | - 5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Number of Input Lines | 2 Input |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 1 Output |
| Product | Selectors / Multiplexers |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |