TVP5158IPNP OverviewThis encoder is embedded inside a 128-TQFP Exposed Pad package.Packing the encoder in a Tray case is recommended to ensure that it is protected.I have mounted this motor encoder in the way of the Surface Mount axis.There are two types of NTSC/PAL Video Decoder types that can be identified.There is no problem with connecting the encoder in Security Systems as it is suitable for it.This motor encoder is motor encoder of the TVP5158 family and is based on that.When switching power supplies are used, the digital power of the 1.1V 3.3V component of the optical encoder is applied.In the optical encoder there are 128 terminations that are available.It is possible to apply an analog supply voltage by using 1.1V 1.8V 3.3V.In total, the rotary encoders has 128 pins in total.There is a Surface Mount mount for it.It is equipped with 128 pins on the encoder in question.Using a maximum 85°C value ensures that the encoder reader runs as stable as possible.The minimum working temperature of this rotary encoder must not be less than -40°C.During operation, this converter is powered by a supply voltage of 3.3V.It is important to note that there are 10 bits on each encoder.This rotary encoder can operate with a minimum voltage of 3V as long as it has a constant current.As a result, the maximum supply voltage across the converter can be found to be 3.6V.On the back of the computer, there are 5 A/D converters.4 channels make up the total number of channels.
TVP5158IPNP FeaturesIn 128-TQFP Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5158
128 pins
10 bits
5 A/D Converters
4 channels
TVP5158IPNP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5158IPNP Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 128 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | NTSC/PAL Video Decoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Security Systems |
| Max Power Dissipation | 643mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TVP5158 |
| Pin Count | 128 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 33mA |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 1.1V 1.8V 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.1V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 5 |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Height | 1.2mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |