TWL1103TPBSQ1 OverviewMoreover, the book has an appendix that contains a case study. There is only one mounting type recommended for the product, which is Surface Mount. There is a 32-TQFP case embedded in it. In this case, the device has 1 channels. There are Audio Signal Processor functions included in this part for your reference. This device can be applied in both Consumer Audio and X directions. As far as I know, it is supplied within 2.7V~3.3V days. In this device, the temperature range is -40°C~105°C TA, which is the range of this device. There are 32 terminations on the chip, which is the number of terminations on the chip. You can find similar parts by searching for the TWL1103 family of parts. The chip has 32 pins that are accessible from the outside. In order to sort a part based on its consumer IC type, CONSUMER CIRCUIT can be used. It represents the Automotive, AEC-Q100, VBAP™ series. 3V-voltage supplies conduct current through the chip. 15 is the total number of bits on an IC chip.
TWL1103TPBSQ1 FeaturesWith 32-TQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~105°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
with 15 bits
TWL1103TPBSQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TWL1103TPBSQ1 Audio Special Purpose applications.
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 71.214002mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, VBAP™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | TWL1103 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2C |
| Number of Bits | 15 |
| Resolution | 1.875 B |
| Sampling Rate | 8 ksps |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Number of ADC Channels | 0 |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Tray |
| Product Status | Audio Signal Processor |
| Function | Consumer Audio |
| Applications | 1 |
| Number of Channels | I²C |
| Interface | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Operating Temperature | - |
| Specifications | Surface Mount |
| Mounting Type | Automotive |
| Grade | AEC-Q100 |
| Qualification | 32-TQFP |
| Package / Case | 32-TQFP (5x5) |
| Supplier Device Package | |