U2860B-MFPG3G OverviewWith the book, you will also receive a case study. In terms of mounting type, the recommended type is Surface Mount. In this case, it is embedded in the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. This device has a 2 channel configuration. To assist you, this part includes Demodulator functions. It is possible to apply the device in the Consumer Audio axis. Votage will be supplied within the period of 4.5V~9V. In terms of temperature, this device works within a range of 0°C~85°C TA. I would like you to refer to the related specifications of the device: FM. In this case, 14-SOIC packages the device.
U2860B-MFPG3G FeaturesWith 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) channels
operate temperature at the range of 0°C~85°C TA
U2860B-MFPG3G ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
U2860B-MFPG3G Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 4.5V~9V |
| Function | Demodulator |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Specifications | FM |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Atmel |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 9V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mfr | Microchip Technology |
| Factory Lead Time | 1 Week |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Number of Terminals | 14 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Base Product Number | U2860B |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Manufacturer | Atmel Corporation |
| Series | -- |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Receiver ICs |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | U2860B |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9 V |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 27mA |
| Supply Current-Max | 33 mA |
| Consumer IC Type | AUDIO DEMODULATOR |
| Harmonic Distortion | 0.1% |
| Output Voltage-Nom (FM) | 500 mV |
| Demodulation Type | FM |
| Width | 3.7mm |
| Length | 8.75mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Lead Free | Lead Free |