![]()
Add to cart |
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Demodulator |
| Applications | Consumer Audio |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I²C, I²S, SPDIF |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | DAB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 100 |
| Manufacturer | Atmel Corporation |
| Package Shape | SQUARE |
| Base Product Number | U2739M |
| Package | Tray |
| Series | -- |
| Published | 2001 |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Other Consumer ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | U2739M |
| Pin Count | 100 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6 V |
| Power Supplies | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3 V |
| Interface | I2C, I2S, SPDIF |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 14 mm |
| Width | 14 mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |