| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 18-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 18 |
| Weight | 1.206102g |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 18 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | CURRENT MODE OPERATION IS ALSO POSSIBLE |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 450kHz |
| Base Part Number | UC3851 |
| Pin Count | 18 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 40V |
| Input Voltage-Nom | 20V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Nominal Supply Current | 15mA |
| Output Current | 400mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7.8V~32V |
| Output Power | 1W |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start |
| Topology | Boost, Buck, Flyback, Forward |
| Control Mode | CURRENT/VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Fall Time (Typ) | 50 ns |
| Nominal Input Voltage | 30V |
| Switcher Configuration | BUCK-BOOST |
| Internal Switch(s) | No |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Voltage |
| Max Duty Cycle | 46 % |
| Isolation | Non-Isolated |
| Duty Cycle | 50% |
| Voltage - Start Up | 8V |
| Height | 5.08mm |
| Length | 22.48mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 4.57mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |