![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-SOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Power (Watts) | 7W |
| Power Rating | 1W |
| Base Part Number | VIPER01 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~30V |
| Topology | Buck, Buck-Boost, Flyback |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Frequency - Switching | 60kHz |
| Max Input Voltage | 30V |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Duty Cycle | 80% |
| Output Isolation | Either |
| Voltage - Breakdown | 800V |
| Voltage - Start Up | 8V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |