Features • Automatic Feed Forward Compensation
• Programmable Pulse by Pulse Current Limiting
• Automatic Symmetry Correction in Push-Pull Configuration
• Enhanced Load Response Characteristics
• Parallel Operation Capability for Modulator Power Systems
• Differential Current Sense Amplifier with Common Mode Range
• Double Pulse Suppression
• 200mA Totem-Pole Outputs
• ±2% Band gap Reference
• Under-Voltage Lockout
• Soft-Start Capability
• Shutdown Terminal
• 500KHz Operation
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UC3865 |
| Packaging | Tube |
| Unit-Weight | 0.016579 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting-Type | * |
| Supplier-Device-Package | 16-SOIC |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 2 Output |
| Output-Isolation | Non-Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull |
| Voltage-Start-Up | 16.5V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10.5 V ~ 22 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | 10kHz ~ 1MHz |
| Fault-Protection | - |
| Control-Features | Soft Start |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Operating temperature range | 0 C |
| Output-Current | 500 mA |
| Switching-Frequency | 450 kHz |
| Fall-Time | 25 ns |
| Rise-Time | 25 ns |
| Package-Case | SOIC-16 Wide |
| Duty-Cycle-Max | 50 % |