DESCRIPTIONThe UC3842 is available in an 8-Pin mini-DIP the necessary features to implement off-line, fixed-frequency current-mode control schemes with a minimal external parts count. This technique results in improved line regulation, enhanced load response characteristics, and a simpler, easier to design control loop. Topological advantages include inherent pulse-by-pulse current limiting.
Protection circuitry includes built-in undervoltage lock-out and current limiting. Other features include fully-latched operation, a 1% trimmed bandgap reference, and start-up current less than 1mA. These devices feature a totem-pole output designed to source and sink high peak current from a capacitive load, such as the gate of a power MOSFET. Consistent with N-channel power devices, the output is low in the OFF-state.FEATURES• Low start-up current (≤1mA)
• Automatic feed-forward compensation
• Pulse-by-pulse current limiting
• Enhanced load response characteristics
• Undervoltage lock-out with hysteresis
• Double pulse suppression
• High current totem-pole output
• Internally-trimmed bandgap reference
• 400kHz operation, guaranteed minAPPLICATIONS• Off-line switched mode power supplies
• DC-to-DC converters UC3842
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UC3861 |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.037172 oz |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Package-Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting-Type | * |
| Supplier-Device-Package | 16-PDIP |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 2 Output |
| Output-Isolation | Non-Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull |
| Voltage-Start-Up | 16.5V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10.5 V ~ 22 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | 10kHz ~ 1MHz |
| Fault-Protection | - |
| Control-Features | Soft Start |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Operating temperature range | 0 C |
| Output-Current | 500 mA |
| Switching-Frequency | 450 kHz |
| Fall-Time | 25 ns |
| Rise-Time | 25 ns |
| Package-Case | PDIP-16 |
| Duty-Cycle-Max | 50 % |