![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UCC2804-EP |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.002667 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting-Type | * |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | - |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Boost, Flyback, Forward |
| Voltage-Start-Up | 12.5V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8.3 V ~ 12 V |
| Duty-Cycle | 49% |
| Frequency-Switching | Up to 1MHz |
| Fault-Protection | Current Limiting |
| Control-Features | Frequency Control |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Operating temperature range | - 40 C |
| Output-Current | 1000 mA |
| Switching-Frequency | 1000 kHz |
| Fall-Time | 44 ns |
| Rise-Time | 41 ns |
| Part-#-Aliases | V62/03624-05XE |
| Package-Case | SOIC-8 |
| Duty-Cycle-Max | 50 % |