![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UCC28712 |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 7 leads |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 7-SOIC |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 21V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 9 V ~ 35 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | 680Hz ~ 100kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Voltage |
| Control-Features | - |