![]()
Add to cart |
The UCC28880 integrates the controller and a 700-V power MOSFET into one monolithic device. The device also integrates a high-voltage current source, enabling start up and operation directly from the rectified mains voltage.
• Integrated Power MOSFET (Switch) Rated to 700-V Drain-to-Source Voltage
• Integrated High-Voltage Current Source for Internal Low-Voltage Supply Generation
• Soft Start
• Self-Biased Switcher (Start Up and Operation Directly from Rectified Mains Voltage)
• Supports Buck, Buck-Boost and Flyback Topologies
• <100-μA Device Quiescent Current
• Robust Performance with Inductor Current Runaway Prevention
• Thermal Shutdown
• Protection
– Current Limit
– Overload and Output Short Circuit
• AC-to-DC Power Supplies (Output Current Up to 100 mA for CCM; 70 mA for DCM)
• Metering, Home Automation, Infrastructure SMPS
• Low-Side Buck Topology for TRIAC Driver
• Appliances, White Goods and LED Drivers
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UCC28880 |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 7 leads |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 7-SOIC |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Non-Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Topology | Buck, Buck-Boost, Flyback |
| Voltage-Start-Up | 3.9V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 3.6 V ~ 5 V |
| Duty-Cycle | 55% |
| Frequency-Switching | 62kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Short Circuit |
| Control-Features | - |