Description The device is an off-line converter with an 800 V avalanche ruggedness power section, a PWM
controller, user defined overcurrent limit, protection against feedback network disconnection, hysteretic thermal protection, soft start up and safe auto restart after any fault condition.Features ■ 800 V avalanche rugged power section
■ PWM operation with frequency jittering for low EMI
■ Operating frequency:
– 60 kHz for L type
– 115 kHz for H type
■ Standby power < 50 mW at 265 VAC
■ Limiting current with adjustable set point
■ On-board soft-start
■ Safe auto-restart after a fault condition
■ Hysteretic thermal shutdownApplication ■ Auxiliary power supply for appliances
■ Power metering
■ LED drivers
■ SMPS for set-top boxes, DVD players and recorders
| Manufacturer | |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | VIPer™ plus |
| Type | PWM Low-Standby High Performance Controller |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 150 C |
| Package-Case | 10-SOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 10-SSO |
| Watt | 8W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Either |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 800V |
| Topology | Buck, Flyback |
| Voltage-Start-Up | 13V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 11.5 V ~ 23.5 V |
| Duty-Cycle | 70% |
| Frequency-Switching | 60kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature |
| Control-Features | - |
| Output-Power | 30 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Output-Voltage | 800 V |
| Operating-Supply-Current | 1.45 mA |
| Switching-Frequency | 60 kHz |
| Package-Case | SSO-10 |
| Duty-Cycle-Max | 80 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 11.5 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 23.5 V |