![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UCC2895-EP |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.020106 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | * |
| Supplier-Device-Package | 20-SOIC |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 4 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Full-Bridge |
| Voltage-Start-Up | 11V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10 V ~ 16.5 V |
| Duty-Cycle | 100% |
| Frequency-Switching | 1MHz |
| Fault-Protection | - |
| Control-Features | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Operating temperature range | - 55 C |
| Output-Current | 100 mA |
| Switching-Frequency | 527 kHz |
| Fall-Time | 20 ns |
| Rise-Time | 20 ns |
| Part-#-Aliases | V62/06614-01XE |
| Package-Case | SOIC-20 Wide |
| Duty-Cycle-Max | 100 % |