![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UCC3895 |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.025468 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | * |
| Supplier-Device-Package | 20-PLCC (9x9) |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 4 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Full-Bridge |
| Voltage-Start-Up | 11V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10 V ~ 16.5 V |
| Duty-Cycle | 100% |
| Frequency-Switching | 1MHz |
| Fault-Protection | - |
| Control-Features | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Operating temperature range | 0 C |
| Operating-Supply-Voltage | 9 V to 16.5 V |
| Output-Current | 100 mA |
| Switching-Frequency | 1000 kHz |
| Software Development Kit | UCC3895EVM-001 |
| Package-Case | PLCC-20 |
| Duty-Cycle-Max | 100 % |