DESCRIPTIONThe SG1844/45 family of control ICs provides all the necessary features to implement off-line fixed frequency, currentmode switching power supplies with a minimum number of external components. Current-mode architecture demonstrates improved line regulation, improved load regulation, pulse-by pulse current limiting and inherent protection of the power supply output switch. The bandgap reference is trimmed to ±1% over temperature. Oscillator discharge current is trimmed to less than ±10%. The SG1844/45 has undervoltage lockout, current-limiting circuitry and start-up current of less than 1mA. The totem-pole output is optimized to drive the gate of a power MOSFET.KEY FEATURES■ OPTIMIZED FOR OFF-LINE CONTROL
■ LOW START-UP CURRENT (<1mA)
■ AUTOMATIC FEED FORWARD COMPENSATION
■ TRIMMED OSCILLATOR DISCHARGE CURRENT
■ PULSE-BY-PULSE CURRENT LIMITING
■ ENHANCED LOAD RESPONSE
■ CHARACTERISTICS
■ UNDER-VOLTAGE LOCKOUT WITH 6V HYSTERESIS (SG1844 only)
■ DOUBLE PULSE SUPPRESSION
■ HIGH-CURRENT TOTEM-POLE OUTPUT
■ INTERNALLY TRIMMED BANDGAP REFERENCE
■ 500kHz OPERATION
■ UNDERVOLTAGE LOCKOUT SG1844 - 16 volts SG1845 - 8.4 volts
■ LOW SHOOT-THROUGH CURRENT <75mA OVER TEMPERATURE
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package-Case | - |
| Operating-Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | - |
| Voltage-Start-Up | 16V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10 V ~ 30 V |
| Duty-Cycle | 48% |
| Frequency-Switching | 100Hz ~ 500kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting |
| Control-Features | Frequency Control |