VSC3308YKU OverviewThe device is contained within the {0} package.
VSC3308YKU FeaturesVSC3308YKU ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
VSC3308YKU Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Surface Mount | YES |
| Package / Case | 69-LBGA, FCBGA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 69-FCBGA (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Array Configuration | 8x8 |
| Supplier Package | FCBGA |
| Maximum Data Rate | 11.5 Gbps |
| Differential Data Transmission | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | VSC3308 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tray |
| Series | - |
| Operating Temperature | - |
| Feature | Advanced Signal Equalization |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 69 |
| Applications | Backplane, Telecommunications, Video |
| Subcategory | Communication & Networking ICs |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | UNSPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Pin Count | 69 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-X69 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Configuration | 8 x 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Data Rate | 11.5 Gbps |
| Supply Type | Single |
| Product Type | Analog & Digital Crosspoint ICs |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:8 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Product | Digital Crosspoint Switches |
| Features | Advanced Signal Equalization |
| Power Supply Type | Single |
| Product Category | Analog & Digital Crosspoint ICs |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |