VSP10T21PFB Overview48-TQFP is the way it is packaged.10 Bits were used to design this electronic part.The Tray package contains it.In 48 terminations, the transmission line is terminated with a device that matches its characteristic impedance.The supply/analog voltage of this electrical device is 2.7V~3.3V, which converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) to drive a load with regulated DC power.Electrical device 2.7V~3.3V has a 2.7V~3.3V supply voltage/digital voltage.It is possible to identify its related parts based on its base part number.With 48 pins, it is designed.This device operates at the minimal operating temperature of -20°C in order to ensure its reliability.To ensure its reliability, it operates at a maximum operating temperature of 75°C.There are 48 pins on it.It is capable of supporting 3.6V's maximum supply voltage.During its operation, it is supplied with a maximum voltage of 1.8V.Mounted Surface Mount-ways.This electrical device has a power rating of 95mW Watts.1 converters will convert numbers into words and figures into words.This electrical device has a consumer IC type of CONSUMER CIRCUIT.
VSP10T21PFB FeaturesVSP10T21PFB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
VSP10T21PFB AFE applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 139.989945mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Power (Watts) | 95mW |
| Power Rating | 130mW |
| Max Power Dissipation | 130mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | VSP10T21 |
| Pin Count | 48 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 28 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 28 Msps |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Number of Channels | 1 |