AD73311LARS-REEL OverviewI have packaged it in a way that is similar to 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)'s.16 Bits were used in the design of this electronic part.There is an embedded version of it in the Tape & Reel (TR) package.20 termination is a method of terminating transmission lines with impedance matching devices.Using 3V, this electrical device converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) and provides regulated DC power to drive a load.As far as the supply voltage goes, it should be kept at 3V.In addition, it is equipped with a 20 pin count.It is estimated that this electrical device has a power of 50mW Watts.Optimal conditions for operating the device are temperatures below 105°C.It uses a TELECOM CIRCUIT-type telecom IC as its core.It is recommended that the operating temperature be at least -40°C.
AD73311LARS-REEL FeaturesAD73311LARS-REEL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD73311LARS-REEL AFE applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Power (Watts) | 50mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 105°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Voltage - Supply, Analog | 3V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |