VSP3100Y OverviewVSP3100Y FeaturesVSP3100Y ApplicationsThere are a lot of National Semiconductor
VSP3100Y AFE applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 179.991122mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | CCD Signal Processor, 14-Bit |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | VSP3100 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.3V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 90mA |
| Nominal Supply Current | 90mA |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 10 Msps |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |