VSP5010PMG6 OverviewThe package is packaged in the way that 64-LQFP would package it.In order to design this electronic part, 12 Bits have been used.The package Tray contains this file embedded in it.It is a method of terminating a transmission line with an impedance-matching device that is known as 64 termination.Using 3V~3.6V, this electrical device converts AC voltage into regulated DC voltage and drives a load with regulated DC power.A voltage of 3V~3.6V is provided to this electrical device by its supply/digital voltage.In order to establish its related parts, one needs to identify the base part number associated with the part.A 3.3V supply voltage should be used for the supply voltage.In terms of its design, it has 64 pins.To ensure its reliability, it is designed to operate at the minimum temperature of -25°C when operating.As a matter of reliability, it is designed to operate at the maximal operating temperature of 85°C.Supports 3.6V's maximum supply voltage at the time of installation.This device reaches its maximum operating voltage when it is supplied with a voltage of 3V.It is mounted in a way that is in line with Surface Mount.It is the analog IC ANALOG CIRCUIT that is used in this device that makes it work.There is a high probability of obtaining high efficiency if the supply voltage at 3.3V is maintained.In microcontrollers, there are 1 A/D converters that are used to convert analog signals like voltage into digital signals which can be read and processed by a microcontroller after they have been converted into digital form.
VSP5010PMG6 FeaturesVSP5010PMG6 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
VSP5010PMG6 AFE applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 290mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | VSP5010 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Number of Bits | 12 |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 31 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |