X96010V14I OverviewThere is a package that contains materials from Bulk.Sensor and detector interface is used to save space by using the TSSOP package.14 terminations prevent signals from reflecting off the transmission line's end.This device is configured with 1 functions.The voltage supply is 5V.Pins on a 14 component are designed to serve the specific functions of that component.Surface Mount is mounted in the way.An output type of Voltage is used.By maintaining the operating supply current at 15mA, more efficiency can be achieved.The minimum supply voltage is maintained at 3V.5.5V is maintained as the maximum supply voltage.
X96010V14I FeaturesWith 5V channels
operate temperature at the range of 15mA
consumer IC type: 3V
X96010V14I ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
X96010V14I applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2005 |
| Number of Terminations | 14 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 100°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Output Type | Voltage |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | 2-Wire |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 15mA |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |