X96012V14IZ OverviewPackaging consists of materials from Tube.There is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package that is used in order to conserve space.This type of Sensor Conditioner is capable of providing superior performance.Surface Mount is used as the mounting method.In order to avoid unnecessary cooling processes, the operating temperature should be kept at -40°C~100°C.Sensor and detector interface uses the input type Voltage.According to its base part number of X96012, related electronic parts are available.The device is capable of being used with a supply current of 15mA.
X96012V14IZ FeaturesX96012V14IZ ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
X96012V14IZ applications of sensor and detector interfaces.
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
| Mounting Type | Surface Mount |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Part Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | -40°C~100°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Part Status | Obsolete |
| Type | Sensor Conditioner |
| Base Part Number | X96012 |
| Input Type | Voltage |
| Current - Supply | 15mA |