XC2C32A-6VQG44C OverviewThe mobile phone network has 32 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).In the 44-TQFP package, you will find it.In this case, there are 33 I/Os programmed.44 terminations are programmed into the device.This electrical component has a terminal position of QUAD.An electrical supply voltage of 1.8V is used to power it.Tray should be used to package the chip.Due to its reliability, it is operated at a temperature of 0°C~70°C TA.There should be a Surface Mount on the chip.The FPGA belongs to the CoolRunner II series.A chip with 44 pins is programmed.This device also displays REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY.The XC2C32A shows its related parts.A digital circuit can be constructed using 750 gates.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at 1.8V.In this case, ROMless will be used to store the data.Surface Mount is the mounting point of this electronic part.The device has a pinout of 44.A maximum voltage of 1.9Vis required for operation.In order for it to operate, a supply voltage of 1.7V is required.It should be below 200MHz at the maximal frequency.Fundamental building blocks consist of 2 logic elements/cells.
XC2C32A-6VQG44C Features44-TQFP package
33 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
44 pins
XC2C32A-6VQG44C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2C32A-6VQG44C CPLDs applications.
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | CoolRunner II |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC2C32A |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Number of I/O | 33 |
| Memory Type | ROMless |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 2 |
| Number of Gates | 750 |
| Max Frequency | 200MHz |
| Speed Grade | 6 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 32 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 1.7V~1.9V |
| Delay Time tpd(1) Max | 5.5ns |
| Height | 1mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |