XC2C384-10FGG324I Overview 384 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is enclosed in a 324-BBGA package.The device is programmed with 240 I/O ports.It is programmed to terminate devices at 324.There is a BOTTOM terminal position on the electrical part in question.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.It is recommended that the chip be packaged by Tray.Ensure its reliability by operating at -40°C~85°C TA.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.FPGAs belonging to the CoolRunner II series contain this type of chip.With 324 pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, YES is also available.You can find its related parts in the XC2C384.9000 gates are used to construct digital circuits.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at 1.8V.It is recommended that data be stored in ROMless.In this case, it is mounted by Surface Mount.The pins are 324.Initially, the maximum supply voltage (Vsup) is 1.9V.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 125MHz.An elementary building block consists of 24logic elements/cells.
XC2C384-10FGG324I Features324-BBGA package
240 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
324 pin count
324 pins
XC2C384-10FGG324I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2C384-10FGG324I CPLDs applications.
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
D/T registers and latches
Synchronous or asynchronous mode
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 324-BBGA |
| Number of Pins | 324 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | CoolRunner II |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 324 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC2C384 |
| Pin Count | 324 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.9V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Number of I/O | 240 |
| Memory Type | ROMless |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 24 |
| Number of Gates | 9000 |
| Max Frequency | 125MHz |
| Speed Grade | 10 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 384 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 1.7V~1.9V |
| Delay Time tpd(1) Max | 9.2ns |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.5mm |
| Width | 23mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |