XC2S100-5PQG208I OverviewThere is a 208-BFQFP package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 140 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 2700 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 2.5V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 2.375V~2.625V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Spartan®-II series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. The device has 176 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 208. There are 40960 RAM bits that are available with this device. There is a maximum RAM si5kBe of 5kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. It has a total of 208 pins that are designed for it. 600 LABs and CLBs are built into this FPGA. Designers can fully utilize its flexibility with 2.5V supply voltage. There are 100000 gates that make up its basic building block. As far as the pin count is concerned, it has 208 pins. Usually, fpga semiconductor uses a 263MHz crystal. There are 600 CLBs that make up the architecture of the system.
XC2S100-5PQG208I Features140 I/Os
Up to 40960 RAM bits
208 LABs/CLBs
XC2S100-5PQG208I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2S100-5PQG208I FPGAs applications.
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-II |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 208 |
| Number of Outputs | 176 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 5kB |
| Clock Frequency | 263MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 2700 |
| Total RAM Bits | 40960 |
| Number of Gates | 100000 |
| Number of LABs/CLBs | 600 |
| Speed Grade | 5 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.7 ns |
| Number of CLBs | 600 |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 28mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |