XC3S700AN-4FGG484C OverviewThe package that contains this software is called 484-BBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 372 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 13248 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. There are many types of FPGAs in the Spartan®-3AN series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 288 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 484 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 368640. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC3S700AN as a starting point. For the program to work properly, the RAM si45kBe of this FPGA module must reach 45kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 484 pins are used in the design. 1472 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.21.2/3.33.3V power supply. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 700000 gates. A total of 484 pins are included in this device. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 667MHz.
XC3S700AN-4FGG484C Features372 I/Os
Up to 368640 RAM bits
484 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 667MHz
XC3S700AN-4FGG484C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC3S700AN-4FGG484C FPGAs applications.
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 484-BBGA |
| Number of Pins | 484 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-3AN |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 484 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 667MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC3S700AN |
| Pin Count | 484 |
| Number of Outputs | 288 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.21.2/3.33.3V |
| Number of I/O | 372 |
| RAM Size | 45kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 13248 |
| Total RAM Bits | 368640 |
| Number of Gates | 700000 |
| Number of LABs/CLBs | 1472 |
| Speed Grade | 4 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.71 ns |
| Height | 1.7mm |
| Length | 23mm |
| Width | 23mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |