XC2S15-5CS144C OverviewAs part of the 144-TFBGA, CSPBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 86 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 432 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 2.5V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 2.375V~2.625V . It is a type of FPGA that belongs to the Spartan®-II series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 92 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 144 terminations. This device has 16384 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number XC2S15 can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si2kBe of 2kB in order to ensure that the program will run normally. There are 144 pins on this device. The FPGA consists of 96 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 2.5V supply voltage. The basic building block of this system consists of 15000 gates. There are a total of 144 pins on this device. Typically, it uses a crystal oscillating at 263MHz in order to operate. Its architecture is based on 96 CLBs. As part of the building blocks, it consists of 432 logic cells.
XC2S15-5CS144C Features86 I/Os
Up to 16384 RAM bits
144 LABs/CLBs
XC2S15-5CS144C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2S15-5CS144C FPGAs applications.
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-TFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-II |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC2S15 |
| Pin Count | 144 |
| Number of Outputs | 92 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of I/O | 86 |
| RAM Size | 2kB |
| Clock Frequency | 263MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 432 |
| Total RAM Bits | 16384 |
| Number of Gates | 15000 |
| Number of LABs/CLBs | 96 |
| Speed Grade | 5 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.7 ns |
| Number of CLBs | 96 |
| Number of Logic Cells | 432 |
| Length | 12mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 12mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |