XC4VFX60-11FF1152C OverviewAs part of the 1152-BBGA, FCBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 576 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 56880 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.14V~1.26V . It is a type of FPGA that belongs to the Virtex®-4 FX series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 576 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Bulk. This device has 4276224 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si522kBe of 522kB in order to ensure that the program will run normally. The FPGA consists of 6320 LABs/CLBs. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage.
XC4VFX60-11FF1152C Features576 I/Os
Up to 4276224 RAM bits
XC4VFX60-11FF1152C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC4VFX60-11FF1152C FPGAs applications.
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1152-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Bulk |
| Series | Virtex®-4 FX |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Number of Outputs | 576 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Number of I/O | 576 |
| RAM Size | 522kB |
| Number of Inputs | 576 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 56880 |
| Total RAM Bits | 4276224 |
| Number of LABs/CLBs | 6320 |
| Speed Grade | 11 |
| Length | 35mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 35mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |