XC2S30-6CSG144C OverviewThere is a 144-TFBGA, CSPBGA package that includes this component. 92 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 972 logic elements/cells. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 2.375V~2.625V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Spartan®-II series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. There are 24576 RAM bits that are available with this device. There is a maximum RAM si3kBe of 3kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. It has a total of 144 pins that are designed for it. 216 LABs and CLBs are built into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 2.5V supply voltage. This module is capable of operating at a maximum temperature of 85°C. 0°C should be higher than the operating temperature. There are 30000 gates that make up its basic building block. There are a total of 216 logic blocks (LABs) that form the basic building blocks of this program. There is a device package provided by 144-LCSBGA (12x12) as its supplier.
XC2S30-6CSG144C Features92 I/Os
Up to 24576 RAM bits
144 LABs/CLBs
85°C gates
216 logic blocks (LABs)
XC2S30-6CSG144C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC2S30-6CSG144C FPGAs applications.
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-TFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 144 |
| Supplier Device Package | 144-LCSBGA (12x12) |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-II |
| Published | 2008 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of I/O | 92 |
| RAM Size | 3kB |
| Number of Logic Elements/Cells | 972 |
| Total RAM Bits | 24576 |
| Number of Gates | 30000 |
| Number of LABs/CLBs | 216 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 216 |
| Speed Grade | 6 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |