XC3S1400A-4FGG676I OverviewIn the package 676-BGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 502 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 25344 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Spartan®-3A series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. In this device, 408 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 676. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 589824 bfpga electronics s of RAM. XC3S1400A is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si72kBe of this FPGA module reaches 72kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 676 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 2816 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.2V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This is a battery operated device that operates on 1.22.5/3.3V. A basic building block for this type of building block consists of 1400000 gates. I am going to present you with a device that is equipped with 676 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 667MHz.
XC3S1400A-4FGG676I Features502 I/Os
Up to 589824 RAM bits
676 LABs/CLBs
XC3S1400A-4FGG676I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC3S1400A-4FGG676I FPGAs applications.
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
Data Center
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 676-BGA |
| Number of Pins | 676 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-3A |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 676 |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC3S1400A |
| Pin Count | 676 |
| Number of Outputs | 408 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.22.5/3.3V |
| Number of I/O | 502 |
| RAM Size | 72kB |
| Clock Frequency | 667MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 25344 |
| Total RAM Bits | 589824 |
| Number of Gates | 1400000 |
| Number of LABs/CLBs | 2816 |
| Speed Grade | 4 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.71 ns |
| Length | 27mm |
| Width | 27mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |