XC4VLX100-10FF1513C OverviewIn the package 1513-BBGA, FCBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 960 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 110592 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Virtex®-4 LX series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 960 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Bulk. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 4423680 bfpga electronics s of RAM. The RAM si540kBe of this FPGA module reaches 540kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The FPGA is built as an array of 12288 latches or CLBs. In operation with 1.2V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent.
XC4VLX100-10FF1513C Features960 I/Os
Up to 4423680 RAM bits
XC4VLX100-10FF1513C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC4VLX100-10FF1513C FPGAs applications.
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
Data Center
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1513-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Bulk |
| Series | Virtex®-4 LX |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1513 |
| Number of Outputs | 960 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Number of I/O | 960 |
| RAM Size | 540kB |
| Number of Inputs | 960 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 110592 |
| Total RAM Bits | 4423680 |
| Number of LABs/CLBs | 12288 |
| Speed Grade | 10 |
| Length | 40mm |
| Height Seated (Max) | 3.25mm |
| Width | 40mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |