EP4CE15E22C8N OverviewFpga chips is supplied in the 144-LQFP Exposed Pad package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 81 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 15408 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.15V~1.25V. It is a type of FPGA belonging to the Cyclone® IV E seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. There are 81 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 144 terminations. The RAM bits that this device offer is 516096. Its base part number EP4CE15 can be used to find related parts. This FPGA is built as an array of 963 LABs/CLBs. Fpga electronics operates from a 1.21.2/3.32.5V power supply. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 472.5MHz . 963 CLBs are basic modules used for its architecture.
EP4CE15E22C8N Features81 I/Os
Up to 516096 RAM bits
EP4CE15E22C8N ApplicationsThere are a lot of Intel
EP4CE15E22C8N FPGAs applications.
Digital signal processing
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Cyclone® IV E |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | MATTE TIN (472) OVER COPPER |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.15V~1.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EP4CE15 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G144 |
| Number of Outputs | 81 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.21.2/3.32.5V |
| Number of I/O | 81 |
| Clock Frequency | 472.5MHz |
| Number of Inputs | 81 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 15408 |
| Total RAM Bits | 516096 |
| Number of LABs/CLBs | 963 |
| Number of CLBs | 963 |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.65mm |
| Width | 20mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |