XC95216-10HQ208C OverviewThere are 216 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is part of the 208-BFQFP Exposed Pad package.The device has 166 inputs and outputs.There are 208 terminations programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 5V volts.The chip should be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TA in order to ensure its reliability.Surface Mount should be used for mounting the chip.The XC9500 series comprises this type of FPGA.It is programmed with 208 pins.The device can also be used to find YES.The XC95216 indicates that related parts can be found.It is possible to construct digital circuits using 4800 gates, which are devices that serve as building blocks.High efficiency requires a voltage supply of 5V.It is recommended to store data in FLASH.Surface Mount mounts this electronic component.208 pins are included in its design.There are 12 logic elements or blocks present.It is recommended that the maximum frequency be less than 66.7MHz.In order to form a fundamental building block, there are 8logic elements/cells.
XC95216-10HQ208C Features208-BFQFP Exposed Pad package
166 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
208 pins
XC95216-10HQ208C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC95216-10HQ208C CPLDs applications.
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | XC9500 |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC95216 |
| Pin Count | 208 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Number of I/O | 166 |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Gates | 4800 |
| Max Frequency | 66.7MHz |
| Speed Grade | 10 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 216 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 4.75V~5.25V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 12 |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |