LA4064V-75TN48E OverviewThis network has 64macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).You can find it in package 48-TQFP.As a result, it has 32 I/O ports programmed.48 terminations have been programmed into the device.Its terminal position is QUAD.It is powered by a voltage of 3.3V volts.Package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the LA-ispMACH series.It has 48 pins programmed.This device can also display YES.Its related parts can be found in the [0].It is adopted to store data in EEPROM.The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 48 pins on the device.In this case, the maximum supply voltage is 3.6V.Despite its minimal supply voltage of 3V, it is capable of operating.In this case, 168MHz is the frequency that can be achieved.There are 4 logic blocks (LABs) in its basic building block.
LA4064V-75TN48E Features48-TQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~125°C TA
48 pin count
48 pins
4 logic blocks (LABs)
LA4064V-75TN48E ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LA4064V-75TN48E CPLDs applications.
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | LA-ispMACH |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 168MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LA4064 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Number of I/O | 32 |
| Nominal Supply Current | 12mA |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Turn On Delay Time | 7.5 ns |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 4 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 64 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |