XC9536-10PCG44C OverviewThis network has 36macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).You can find it in package 44-LCC (J-Lead).As a result, it has 34 I/O ports programmed.44 terminations have been programmed into the device.Its terminal position is QUAD.It is powered by a voltage of 5V volts.Package the chip by Tube.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the XC9500 series.It has 44 pins programmed.This device can also display YES.Its related parts can be found in the [0].The 800 gates serve as building blocks for digital circuits.It is recommended that the supply voltage be kept at 5Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in FLASH.The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 44 pins on the device.In this case, the maximum supply voltage is 5.25V.Despite its minimal supply voltage of 4.75V, it is capable of operating.This logic block consists of 2 logic elements.The maximum frequency should not exceed 66.7MHz.A fundamental building block of logic consists of 8 logic elements/cells.
XC9536-10PCG44C Features44-LCC (J-Lead) package
34 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
44 pins
XC9536-10PCG44C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC9536-10PCG44C CPLDs applications.
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | XC9500 |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC9536 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of I/O | 34 |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Gates | 800 |
| Max Frequency | 66.7MHz |
| Speed Grade | 10 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 36 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 4.75V~5.25V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 2 |
| Height | 3.68mm |
| Length | 16.66mm |
| Width | 16.66mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |