XC9572-10PC84I OverviewThere are 72 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is part of the 84-LCC (J-Lead) package.The device has 69 inputs and outputs.There are 84 terminations programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 5V volts.The chip should be packaged by Tube.The temperature at which it operates is set to -40°C~85°C TA in order to ensure its reliability.Surface Mount should be used for mounting the chip.The XC9500 series comprises this type of FPGA.It is programmed with 84 pins.The device can also be used to find YES.The XC9572 indicates that related parts can be found.It is possible to construct digital circuits using 1600 gates, which are devices that serve as building blocks.High efficiency requires a voltage supply of 5V.It is recommended to store data in FLASH.Surface Mount mounts this electronic component.84 pins are included in its design.There are 4 logic elements or blocks present.It is recommended that the maximum frequency be less than 66.7MHz.In order to form a fundamental building block, there are 8logic elements/cells.
XC9572-10PC84I Features84-LCC (J-Lead) package
69 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
84 pin count
84 pins
XC9572-10PC84I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC9572-10PC84I CPLDs applications.
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 84-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 84 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | XC9500 |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 84 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC9572 |
| Pin Count | 84 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Number of I/O | 69 |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Gates | 1600 |
| Max Frequency | 66.7MHz |
| Speed Grade | 10 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 72 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 4.5V~5.5V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 4 |
| Length | 29.3116mm |
| Width | 29.3116mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |