XC9572XL-7VQ44I OverviewA mobile phone network consists of 72macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).44-TQFP is the package in which it resides.There are 34 I/Os programmed in it.The device is programmed with 44 terminations.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.As a result, it is packaged as Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to -40°C~85°C TA.The chip should be mounted by Surface Mount.It belongs to the XC9500XLseries of FPGAs.The chip is programmed with 44 pins.The XC9572XL indicates that its related parts can be found.1600 gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at 3.3V.In order to store data, FLASH is used.The electronic part is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins 44.This device operates at a voltage of 3.6Vas its maximum supply voltage.The minimal supply voltage is 3V.It is recommended that the maximal frequency be lower than 125MHz.As a fundamental building block, there are 4 logic elements/cells.
XC9572XL-7VQ44I Features44-TQFP package
34 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
44 pin count
44 pins
XC9572XL-7VQ44I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC9572XL-7VQ44I CPLDs applications.
Voltage level translation
Timing control
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | XC9500XL |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC9572XL |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 34 |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Turn On Delay Time | 7.5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Gates | 1600 |
| Max Frequency | 125MHz |
| Speed Grade | 7 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 72 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |