XCR3032XL-5VQ44C Overview32 macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.A 44-TQFP package contains the item.This device has 36 I/O ports programmed into it.It is programmed that device terminations will be 44 .The terminal position of this electrical component is QUAD.A voltage of 3.3V is used as the power supply for this device.It is recommended to package the chip by Tray.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~70°C TA to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the CoolRunner XPLA3 series.Chips are programmed with 44 pins.If this device is used, you will also be able to find YES.There are related parts in XCR3032XL.In digital circuits, there are 750 gates, which act as a basic building block.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at 3.3V.Data storage is performed using EEPROM.In this case, Surface Mount is used to mount the electronic component.The 44 pins are designed into the board.In order to ensure proper operation, a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V is required.Ideally, the maximal frequency should be lower than 213MHz Hz.The fundamental building block consists of 2 logic elements/cells.
XCR3032XL-5VQ44C Features44-TQFP package
36 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
44 pins
XCR3032XL-5VQ44C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XCR3032XL-5VQ44C CPLDs applications.
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | CoolRunner XPLA3 |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XCR3032XL |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 1K program/erase cycles) |
| Number of I/O | 36 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 2 |
| Number of Gates | 750 |
| Max Frequency | 213MHz |
| Speed Grade | 5 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 32 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Delay Time tpd(1) Max | 4.5ns |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |