XCR3064XL-6PC44C OverviewThere are 64 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is part of the 44-LCC (J-Lead) package.The device has 36 inputs and outputs.There are 44 terminations programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.The chip should be packaged by Tube.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TA in order to ensure its reliability.Surface Mount should be used for mounting the chip.The CoolRunner XPLA3 series comprises this type of FPGA.It is programmed with 44 pins.The device can also be used to find YES.The XCR3064XL indicates that related parts can be found.It is possible to construct digital circuits using 1500 gates, which are devices that serve as building blocks.High efficiency requires a voltage supply of 3.3V.It is recommended to store data in EEPROM.Surface Mount mounts this electronic component.44 pins are included in its design.It is recommended that the maximum frequency be less than 192MHz.In order to form a fundamental building block, there are 4logic elements/cells.
XCR3064XL-6PC44C Features44-LCC (J-Lead) package
36 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
44 pins
XCR3064XL-6PC44C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XCR3064XL-6PC44C CPLDs applications.
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | CoolRunner XPLA3 |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XCR3064XL |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 1K program/erase cycles) |
| Number of I/O | 36 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Gates | 1500 |
| Max Frequency | 192MHz |
| Speed Grade | 6 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 64 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Delay Time tpd(1) Max | 5.5ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |