XCS20XL-4VQ100C OverviewAs part of the 100-TQFP package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 77 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 950 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 3.3V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 3V~3.6V . It is a type of FPGA that belongs to the Spartan®-XL series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 160 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 100 terminations. This device has 12800 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number XCS20XL can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si1.6kBe of 1.6kB in order to ensure that the program will run normally. There are 100 pins on this device. The FPGA consists of 400 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 3.3V supply voltage. The basic building block of this system consists of 20000 gates. There are a total of 100 pins on this device. Typically, it uses a crystal oscillating at 217MHz in order to operate. To store and transfer data, there are 1120 registers that are used. Its architecture is based on 400 CLBs. As part of the building blocks, it consists of 400 logic cells. 7000 equivalent gates are used in the FPGA implementation.
XCS20XL-4VQ100C Features77 I/Os
Up to 12800 RAM bits
100 LABs/CLBs
1120 registers
XCS20XL-4VQ100C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XCS20XL-4VQ100C FPGAs applications.
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-XL |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XCS20XL |
| Pin Count | 100 |
| Number of Outputs | 160 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of I/O | 77 |
| RAM Size | 1.6kB |
| Clock Frequency | 217MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 950 |
| Total RAM Bits | 12800 |
| Number of Gates | 20000 |
| Number of LABs/CLBs | 400 |
| Speed Grade | 4 |
| Number of Registers | 1120 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.1 ns |
| Number of CLBs | 400 |
| Number of Logic Cells | 400 |
| Number of Equivalent Gates | 7000 |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |